عطر ياس كبود

 بار ديگر عطر ياس كبود در كوچه و پس كوچه‌هاي شهر پيچيد و بر هر كوي و برزن، بيرق‌هاي سياه به نشانه عزا و غم افراشته شد.

عطر شهادت يگانه دختر پيامبر خاتم (ص) در فضاي دل عرشيان پاشيده شد و درون زمينيان را پر از غوغا و ماتم كرد و مردان و زنان را در رثاي رفتنش در حزن و اندوه نشاند.

مرواريد اشك در ماتم او خجل است زيرا مهر فاطمه(س) چون مهر بر دل‌هاي حزين حك شده است.

ستارگان آسمان در رثاي آن بانو عزادارند ، نمي‌درخشند و ماه يگانه فرمانرواي دشت سياه شب! ، از شرم در دل كوه پنهان شده است.

گفتند و گفتيم كه فاطمه فاطمه است و بي‌شك او نه فقط دخت پيامبر(ص)، همسر علي (ع)، مادر حسن (ع) و حسين (ع) است بلكه او در ميان زنان دنياي اسلام ، محبوب‌ترين و محجوب‌ترين است.

او مظهر دين، اسوه تقوي، سرور زنان جهان و الگوي عفت و فضيلت است.

زندگي حضرت فاطمه (س) بانوي نمونه تاريخ بشريت ، در طول قرون و اعصار متمادي الگويي ارزنده و پرارزش براي زنان مومن و خداجوي بوده و گذشت زمان نيز بر شكوه و عظمت اين الگو افزوده است.

حضرت " فاطمه زهرا(س) درسال پنجم بعثت در روز بيستم جمادي الثاني ، ‪ ۴۵‬سال پس از ولادت پيامبراسلام (ص)، در مكه ديده به جهان گشود.

نام مبارك آن حضرت ، فاطمه و القاب مباركش نيز زهرا، صديقه ، طاهره ، راضيه ، مرضيه، مباركه، عذرا، بتول ، سيده النسا، سيده نساء‌العالمين و خيرالنساء مي‌باشد.

از جمله كنيه‌هاي آن حضرت عبارت است، ام‌الحسن،ام‌الحسين، ام‌المحسن ، ام الائمه، ام ابيها كه هر يك نشانه‌اي از شخصيت والاي او است.

يكي از زيباترين و پرمعناترين كنيه‌هاي آن حضرت "ام ابيها" به معناي "مادر پدر" مي‌باشد.

پس از رحلت پيامبر مصيبت‌هاي زيادي بر زهرا(س) تحميل شد و زندگي را براي او تلخ و غير قابل تحمل كرد. از يك سو فقدان پيامبر (ص) كه به او عشق مي‌ورزيد و هرگز تحمل فراق و دوري او را نداشت بسيار برايش دردناك بود و از سوي ديگر رفتار توطئه گران با همسرش اميرمومنان علي (ع) سخت وجود گرامي آن بانو را آزرده مي‌ساخت.

اندوه طاقت فرساي زهرا و صدماتي كه بر دخت نبي اكرم در دفاع از حريم ولايت وارد آمد، او را از پاي درآورد و رنجور و بيمار و بستري ساخت.

در مدت زندگي حضرت فاطمه (س) بعد از رحلت رسول خدا (ص ) بين مورخان و راويان اختلاف نظر است.

برخي از مورخان زمان شهادت ايشان را شش ماه و برخي نيز چهل روز پس از رحلت پيامبر اكرم (ص) ذكر كرده اند. اما مشهورترين اقوال زمان شهادت اين بانوي بزرگ را سيزدهم جمادي‌الاولي و يا سوم جمادي الثاني سال ‪ ۱۱‬هجري يعني هفتاد و پنج روز و يا نود و پنج روز پس از رحلت رسول گرامي اسلام (ص) ذكر كرده اند.

او در وصيت نامه خود خطاب به حضرت علي (ع) آورده است : " يا علي، مرا شبانه غسل بده و كفن كن و مخفيانه به خاك بسپار... تنها برايم نماز بخوان و قبرم را نيز مخفي كن."
امروز قبر آن حضرت از ديدگان ما پنهان است اما سه مكان را محل دفن آن حضرت ذكر كرده اند.

خانه خود فاطمه(س)، بين قبر و منبر حضرت رسول خدا (ص) و قبرستان بقيع از جمله مكان‌هايي هستند كه گفته مي‌شود فاطمه (س) در خاك مقدس آنان آرميده است.

/ 2 نظر / 10 بازدید