راه تشرف به امام عصر(عج) از تشبه می گذرد

وظیفه اصلی منتظران نسبت به ساحت مقدس حضرت بقیة الله اعظم (عج) چیست؟

گروهی بر این باورند که وظیفه منتظران نسبت به امام (عج) این است که به حضور ایشان تشرّف یابند، لذا همواره جهت تشرف به دنبال طریقی هستند. حال آنکه وظیفه اصلی ما تشبّه به ایشان است.

آن زمان که از حیث اعتقاد و اعمال و ظاهر و شئون زندگی به ایشان شباهت پیدا کنیم، بین ما و ایشان مناسبت ایجاد می شود. زمانیکه مناسبت ایجاد شد، سنخیت ایجاد می شود. زمانیکه سنخیت ایجاد شود، طبق قاعده ی عقلی « السّنخیّت علّة الانضمام، سنخیت دلیل پیوستن است » تشرف خود به خود حاصل می شود. بنابراین ما باید اول به دنبال تشبّه به ایشان باشیم نه تشرّف.

بر اساس آیه 90 سوره واقعه « لا یمسه الّا المطهرون » درک مقام قرآن جز بواسطه تطهیر جسم و روح میسر نیست. بنا بر حدیث ثقلین، آنچه برای قرآن ثابت است برای اهل بیت نیز ثابت است. پس تا به مقام تطهیر نرسیم، به درک حضور امام (عج) نخواهیم رسید. بدون تشبّه، تشرّف امکان ندارد.

جوانی به نام اویس از اهالی قَرَن - منطقه ای در اطراف مدینه - عاشق و مشتاق دیدار رسول اکرم (ص) بود. از مادر خود اذن گرفت تا برای دیدار رسول خدا (ص) به مدینه برود. مادر از او خواست که تا قبل از ظهر به قَرَن باز گردد. اویس بسوی مدینه رهسپار شد اما از قضا آن روز پیامبر در شهر مدینه نبودند. هر چقدر منتظر شد، پیامبر بازنگشتند. او بنا به وعده ای که به مادر داده بود بدون دیدار پیامبر به قرن باز گشت. اولین کلامی که پیامبر به هنگام ورود به مدینه بیان کردند این بود: « إنّی اَشَمُّ رائِحَةُ جَنَة مِن طَریقِ القَرَن » من بوی بهشت را از سوی قرن استشمام می کنم. - یعنی رفتار اویس قرنی، بوی بهشت می دهد -

این توجه پیامبر (ص) حاصل از تشبهی بود که اویس به رسول خدا و سنت ایشان پیدا کرده بود. اگر چه در ظاهر برایش تشرف حاصل نشد.

آنچه باید مورد توجه قرار بگیرد این است که اعمال انسان بو دارد. یعنی عمل خیر عطر خوش و عمل شرّ بوی آزار دهنده دارد. آنچه که موجب توجه و جلب نظر امام زمان (عج) می شود عطر خوش اعمال خیر از سوی منتظران است و آنچه نظر ایشان را برمی گرداند بوی عفن گناهان پیروان است.

بنابراین وظیفه اصلی ما تشبّه به حضرت است که در پی آن تشرّف نیز خواهد آمد.

 

+ از بیانات حجت الاسلام و المسلمین علوی تهرانی

پایگاه اینترنتی فارِس

/ 2 نظر / 23 بازدید
مرتضی

▒▒▒▒▒▒▒██▒▒▒▒███▒▒▒▒██ ▒▒▒▒▒▒█▓▓█▒██▓▓▓██▒█▓▓█ ▒▒▒▒▒█▓▒▒▓█▓▓▓▓▓▓▓█▓▒▒▓█ ▒▒▒▒▒█▓▒▒▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▒▒▓█ ▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒▒█▓▓█▓▓▓▓▓▓█▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒▒█▓▓██▓▓▓▓▓██▓▓█ ▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▒▒█▓█▒▒▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒█▓▓▒▒▓▒▒███▒▒▓▒▒▓▓█ ▒▒▒▒▒█▓▓▒▒▓▒▒▒█▒▒▒▓▒▒▓▓█ ▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▓▓▒▒▒▒▒▓▓▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▓▓███▓▓▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▒▒▒▒▒▒▒▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒▓▓▓▓█ ▒▒▒▒█▓▓▓█▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒▓█▓▓▓█ ▒▒██▓▓▓█▓▒▒▒██▒██▒▒▒▓█▓▓▓██ ▒█▓▓▓▓█▓▓▒▒█▓▓█▓▓█▒▒▓▓█▓▓▓▓█ █▓██▓▓█▓▒▒▒█▓▓▓▓▓█▒▒▒▓█▓▓██▓█ █▓▓▓▓█▓▓▒▒▒▒█▓▓▓█▒▒▒▒▓▓█▓▓▓▓█ ▒█▓▓▓█▓▓▒▒▒▒▒█▓█▒▒▒▒▒▓▓█▓▓▓█ ▒▒████▓▓▒▒▒▒▒▒█▒▒▒▒▒▒▓▓████ ▒▒▒▒▒█▓▓▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▒▒▒▒▒▒▒▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▓█▓█▓▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▓█▓▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒████▓▓▓▓▓█▓▓▓▓▓████ ▒▒▒▒█▓▓▓▓▓▓▓▓▓█▓▓▓▓▓▓▓▓▓█ ▒▒▒▒█▓▓▓▓▓▓▓▓█▒█▓▓▓▓▓▓▓▓█ سلام دوست من منتظر حضور شما در وبلاگم و نظرات ارزشمند شما هستم. [گل]

▒▒▒▒▒▒█▓▓█▒██▓▓▓██▒█▓▓█ ▒▒▒▒▒█▓▒▒▓█▓▓▓▓▓▓▓█▓▒▒▓█ ▒▒▒▒▒█▓▒▒▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▒▒▓█ ▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒▒█▓▓█▓▓▓▓▓▓█▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒▒█▓▓██▓▓▓▓▓██▓▓█ ▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▒▒█▓█▒▒▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒█▓▓▒▒▓▒▒███▒▒▓▒▒▓▓█ ▒▒▒▒▒█▓▓▒▒▓▒▒▒█▒▒▒▓▒▒▓▓█ ▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▓▓▒▒▒▒▒▓▓▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▓▓███▓▓▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▒▒▒▒▒▒▒▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒▓▓▓▓█ ▒▒▒▒█▓▓▓█▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒▓█▓▓▓█ ▒▒██▓▓▓█▓▒▒▒██▒██▒▒▒▓█▓▓▓██ ▒█▓▓▓▓█▓▓▒▒█▓▓█▓▓█▒▒▓▓█▓▓▓▓█ █▓██▓▓█▓▒▒▒█▓▓▓▓▓█▒▒▒▓█▓▓██▓█ █▓▓▓▓█▓▓▒▒▒▒█▓▓▓█▒▒▒▒▓▓█▓▓▓▓█ ▒█▓▓▓█▓▓▒▒▒▒▒█▓█▒▒▒▒▒▓▓█▓▓▓█ ▒▒████▓▓▒▒▒▒▒▒█▒▒▒▒▒▒▓▓████ ▒▒▒▒▒█▓▓▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▒▒▒▒▒▒▒▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▓█▓█▓▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▓█▓▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒████▓▓▓▓▓█▓▓▓▓▓████ ▒▒▒▒█▓▓▓▓▓▓▓▓▓█▓▓▓▓▓▓▓▓▓█ ▒▒▒▒█▓▓▓▓▓▓▓▓█▒█▓▓▓▓▓▓▓▓█