نوشته های دلتنگی

سیاه مشق های یک سروش

فاطمه(س) یعنی...
نویسنده : سروش برادران - ساعت ۸:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۱/٢۸
 

در حدیثی از امام صادق (ع) آمده است:

« لَوْ لَا أَنَّ اللَّهَ تعالی خَلَقَ أَمِیرَ الْمُؤْمِنِینَ ع لَمْ یَکُنْ لِفَاطِمَةَ ع کُفْوٌ عَلَى وجهِ الْأَرْضِ مِن آدَمُ فَمَنْ دُونَهُ، اگر خداوند علی بن ابیطالب (ع) را خلق نمی کرد، برای فاطمه (س) از زمان آدم (ع) تا آخرالزمان، همتا و برابری بر روی زمین وجود نداشت » (تهذیب الاحکام /ج7/ص470)

در مباحث فلسفی قاعده ای عقلی وجود دارد:

« حُکم الامثال فیما یجوز و فیما لا یجوز واحد؛ دو چیز که کفو و همتا باشند (مثل هم باشند)، اگر برای یکی چیزی ثابت شد، برای دیگری هم اثبات می شود، و اگر چیزی از یکی سلب شد از دیگری نیز سلب می شود. »

با عنایت به حدیثی که ذکر شد و با توجه به این قاعده عقلی، آنچه از فضائل و مناقب برای امیرالمؤمنین قابل اثبات است، برای حضرت زهرا نیز ثابت است. فاطمه همان علی است با همان خصوصیات اما از جنسیتی دیگر. اگر امیرالمؤمنین اعبد الناس است، زهرا (س) نیز هست. ادراک فاطمه همان ادراک علی است، شجاعتش همان شجاعت علی است، و سایر مناقب و فضائل نیز اینچنین است.

در یک کلام، فاطمه (س) یعنی علی (ع) زیر نقاب!

 

برگرفته از پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی


 
 
بلوغ معنوی!
نویسنده : سروش برادران - ساعت ۱۱:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱/٥
 

"یا مُقلّب القلوب و الأبصار یا مدبّر اللیل و النهار یا محوّل الحول و الأحوال، حوّل حالنا إلی أحسن الحال"

این دعا، دعای بسیار آموزنده ای است. این دعا برای آن است که خودمان بالغ بشویم و حرکت کنیم؛ این دعا به ما می آموزد که معنای بالا آمدن سن، این نیست که زمین دور آفتاب بگردد تا این شخص بالغ بشود؛ الآن می گوییم فلان شخص، بالغ است یا بیست سال سن دارد؛ یعنی چه؟ یعنی بیست بار زمین به دور آفتاب گشته و زمین حرکت کرده است. اما در واقع، اگر این آقا بیست قدم علمی و اخلاقی برداشته باشد، می شود بیست ساله؛ وگرنه کودک بیست ساله است. ما باید به دور شمسِ حقیقت بگردیم تا سنّمان بالا برود؛ وگرنه "شیخٌ یتصبّیٰ" می شویم. برخی از افراد، کودک هشتاد ساله و هفتاد ساله اند؛ الآن هم که سنّشان به سالمندی رسیده است، فکرشان همان فکر کودکانه است و سرگرم بازی اند. او به دنبال مجسمه سگ و گربه است؛ از او باید پرسید که خود سگ و گربۀ زنده چه اثری در زندگی تو داشته است که حالا به دنبال مجسمۀ سگ و گربه هستید؟! چنین کسی، کودک بیست ساله و ... است؛ برای این که حرکتی نکرده است. این وصف به حال، متعلّق موصوف است؛ زمین بیست بار گشته است، اما به این آقا چه ربطی دارد؟! این دعا نشان می دهد که باید از خدایا بخواهیم، به ما توفیق بدهد که حرکت کنیم. در سورهٴ مبارک "فاطر" دارد که «فَمِنْهُمْ ظَالِمٌ لِّنَفْسِهِ»؛ در آن جا این روایت هست که یعنی «یحومُ حومَ نفسه»؛ یعنی خودمحور است و به دور خود می گردد؛ چنین کسی دیگر بالغ نمی شود. او بیست یا سی بار به دور هوس خود گشته است؛ او همان کودک بیست یا سی ساله است.

بنابراین فروردین که می آید، معنایش این است که ما باید سنّمان بالا بیاید؛ و بالغ شویم. اما این بلوغ چیز دیگری غیر از بلوغ طبیعی است!

+ گفتاری پیرامون دعای تحویل سال از ایت الله جوادی آملی-حفظه الله


 
 
 پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک